12. juni 2025

Erhverv Aarhus MentorNetværk: Vil du også være en del af noget større?

Erhverv Aarhus MentorNetværk er funderet på frivillighed og mentorernes vilje til at være "noget" for "nogen". Mentorernes frivilligindsats gavner både den enkelte jobsøgende, som higer efter at komme ud og omsætte sine kompetencer til værdi i virksomhederne, erhvervslivet, som mangler arbejdskraft, og samfundet som helhed.

Det er vi meget beviste om. Og derfor forsøgte vi denne uge at betale bare en lille smule tilbage i form af et lukket arrangement kun for mentorerne med lækker mad, god dialog og et inspirerende oplæg fra Gitte Xenia Rymark, ledelses- og læringskonsulent, som delte ud af sin store viden om ledelse, mentoring og arbejdet med mennesker i forandring og svære overgange i livet såsom jobsøgningsperioden.

Mentorerne gør en kæmpe forskel for de jobsøgende kandidater i vores mentornetværk. Det ses tydeligt på tallene, som bl.a. viser, at 70% af de jobsøgende kandidater går i job under eller umiddelbart efter deres mentorforløb.

Erhverv Aarhus MentorNetværk er et samarbejdsprojekt med Jobcenter Aarhus – et samarbejde, som vi for nyligt har forlænget og udvidet. Og har du selv lyst til at blive en del af dette netværk og være "noget" for "nogen", så skriv endelig til Benjamin Andersen. Han tager meget gerne en snak med dig om mentornetværket og mentorrollen.