Repræsentationer

Erhverv Aarhus har repræsentation i mange af områdets organisationer og institutioner. De mange repræsentationer betyder, at vi har en direkte forbindelse til og indflydelse på f.eks. udviklingen af Aarhus og Aarhusregionens mange uddannelses- og kulturinstitutioner.

Repræsentanter til relevante bestyrelser og udvalg bliver rekrutteret fra vores bestyrelse og medlemskreds.

Udover de nedenfor nævnte repræsentationer taler en række medlemmer erhvervslivets og Erhverv Aarhus’ fokusområder og mærkesager i en række sammenhænge, hvor der ikke er direkte udpegning.

Arkitektskolen - Dialogforum om Arkitekturuddannelse og Praksis

Vakant

Business and Culture Forum, Aarhus Kommune
Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus
Merete Andersen, Hulgaard Advokater P/S
Erling Sørensen, Spar Nord
Jens Bjerg Sørensen, Schouw & Co

Morten Søholm, Creative Zoo

Business Region Aarhus, Erhvervsservicechefkredsen 
Poul Dalsgaard, Erhverv Aarhus

Center for Erhvervsforskning

Tore Håkonsson, Solar A/S
Hans Elbek, Aarhus Karlshamn Denmark A/S

Den Gamle By
Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus

Erhvervskontaktudvalget i Aarhus Kommune
Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus

Fabrikant Albert Nielsen og Hustru Anna Nielsens Fond

Thomas Jack Sørensen, Thorsen Møbler
Marianne Bedsted, Salling Group A/S

Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus

IKK's aftagerpanel

Poul Dalsgaard, Erhverv Aarhus

Jysk Handelskammer
Jan Børjesson, DAHL

Kattegatkomiteen
Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus

KØN - Gender Museum Denmark
Merete Andersen, Hulgaard Advokater P/S

Moesgaard Museum
Pia Avnsted, Sparekassen Kronjylland

Music City Aarhus
Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus

Naturhistorisk Museum
Hans Skou, Nordea Private Banking 

Otto Mønsteds Kollegium
Karina Boldsen, AROS BOARD


Viby Gymnasium

Peter Bjerre Mortensen, Aarhus Universitet

VisitAarhus Advisory Board
Poul Dalsgaard, Erhverv Aarhus

Aarhus Business College
Karina Boldsen, AROS BOARD

Jonas Vognsen, IT Minds

Aarhus Festuge
Nina Carlslund, Scandic Aarhus City

Aarhus HF & VUC

Mogens Birkebæk, Holst Advokater

Aarhus International School - AIS
Lone Eibye Mikkelsen, Aarhus Katedralskole
Vibe Bregendahl Noordeloos, Noordeloos

Aarhus Katedralskole
Jasper Kyndi, COWI

Aarhus Universitets Jubilæumsfond
Terje Vammen, Silverlining Research og formand for Erhverv Aarhus

Øvrige udpegninger

Arbejdsmarkedspolitisk Forum, Aarhus Kommune
Benjamin Andersen, Erhverv Aarhus 


Job in Aarhus Network

Daniela Trifiletti, Erhverv Aarhus

Dansk Industri – Best Practice Talent and Global Mobility Network

Daniela Trifiletti, Erhverv Aarhus

Destination Aarhus – HR network

Daniela Trifiletti, Erhverv Aarhus

Handelsungdommens Uddannelseslegat
Esben Kjeldsen, Ejendomsselskabet Olav de Linde (formand)

Lone Ryg Olsen, Erhverv Aarhus
Anne Gammelby Lybecker, Aarhus Business College
Anette Bache, Erhvervsakademi Aarhus
Jacob Kjær Eskildsen, Aarhus BSS
Annette Ernst Lauridsen, AARHUS TECH

Kongelunden - Dialoggruppe Erhverv I Turisme I Events

Poul Dalsgaard, Erhverv Aarhus

Aarhus Airport
Poul Dalsgaard, Erhverv Aarhus 

Performing Arts Platform

Kristine Holst Rasmussen, Erhverv Aarhus

Henrik Stærmose, Racehall A/S


Talent to a green Denmark – WP 2.2

Daniela Trifiletti, Erhverv Aarhus

Talent Aarhus’ Advisory Board

Kristine Holst Rasmussen, Erhverv Aarhus


KIG (Kom i Gang)

Poul Dalsgaard, Erhverv Aarhus