Erhverv Aarhus - vi skaber værdi for virksomheder på tværs af erhverv, kultur og uddannelse

Repræsentationer

Repræsentanter til forskellige bestyrelser og udvalg i Aarhus' erhvervsliv rekrutteres fra Erhverv Aarhus' bestyrelse og medlemskreds.

Det betyder, at Erhverv Aarhus har en direkte forbindelse til mange af byens beslutningstagere. Denne indflydelse er af stor betydning for udviklingen af byens erhvervsliv og grundlaget for at drive erhverv i Aarhus.

Udover de nævnte repræsentationer taler en række medlemmer erhvervslivets og Erhverv Aarhus’ sag i en række sammenhænge, hvor der ikke er direkte udpegning.
 

Repræsentation Repræsentant
Center for Erhvervsforskning Tore Håkonsson, Solar A/S
Hans Elbek
Den Gamle By Terje Vammen, Epinion
Erhvervskontaktudvalget i Aarhus Kommune Terje Vammen, Epinion
Fabrikant Albert Nielsen og Hustru Anna Nielsens Fond Marianne Bedsted, Salling A/S
International Community - Executive Committee John Westensee, Aarhus Universitet (formand)
Nete Bechmann, Vestas Wind Systems
Niclas Kvernrød, Arla Foods
Helle Raun Evers, DuPont Nutrition Biosciences ApS
Maj Øhle Storri, Grundfos
Christian Lausten Sørensen, Aarhus Kommune
Bente Steffensen, Erhverv Aarhus
Jysk Handelskammer Jan Børjesson, DLA Piper
Katedralskolen Mette Rønnau, Cabi
Kattegatkomiteen Bente Damgaard, schmidt hammer lassen architects
Heine Bach
Peter Kjær, Schouw & Co.
Kvindemuseet i Danmark Merete Andersen, DLA Piper
Langkaer Gymnasium, STX, HF & IB World School Bo Sejer Frandsen, it-forum
Naturhistorisk Museum Bent Hansen, fhv. regionsrådsformand, Region Midtjylland
Otto Mønsteds Kollegium Karina Boldsen, Solitwork
Performing Arts Platform Kristine Holst Rasmussen
Sport Aarhus Events Jan Børjesson, DLA Piper
Viby Gymnasium Jørgen Lang, Aarhus Universitets Forskningsfond
VUC Aarhus Mogens Birkebæk, Holst, Advokater
Østjysk KompetenceCenter Arne Vesterdal, INCUBA
Aarhus Academy for Global Education Kenneth Nielsen, Dansk Supermarked
Mona Juul, Envision
Aarhus Business College Allan Aagaard, Aarhus Teater
Jonas Vognsen, IT Minds
Karina Boldsen, Solitwork A/S
Thomas Jack Sørensen, Thorsen Møbler
Aarhus Festuge Heine Bach
Århus Lærerforening Arne Vesterdal, INCUBA
Aarhus Universitets Jubilæumsfond Jan Børjesson, DLA Piper
Arbejdsmarkedspolitisk Forum Bente Steffensen, Erhverv Aarhus
Bevillingsnævnet, Aarhus Kommune
Bora Bora – produktionscenter for dans og visuelt teater
Erhvervsservicechefkredsen i Business Region Aarhus
Fundamentet
Følgegruppe for Kystvejstrækningen
Global Citizen
Jydsk Emblem Fabrik
Lead the Talent advisory board
Mindbiz advisory board
Talent Attraction Denmark
The Architecture Project
Udvalg for Aarhus som frivillighovedstad 2018
VEU-Center Østjyllands Centerråd
VisitAarhus advisory board
VUC Aarhus
Aarhus Søfartsmuseum
Aarhus Universitet, Aftagerpanelet

Brug af cookies på erhvervaarhus.dk

Erhvervaarhus.dk gør brug af cookies. Ved at anvende websitet accepterer du websitets brug af cookies.

Du kan altid slette gemte cookies i din browsers indstillinger. Læs vores cookiepolitik.

Acceptér cookies