Om 3PART:
Vi er et full service udviklingshus, der har stor erfaring med at veksle virksomheders ambitioner og udfordringer til positive resultater på bundlinjen. Vi har specialiseret os i at drive processer, der kan skabe værdi i både små og store projekter. Sammen skaber vi nye produkter, services og tjenester, som både begejstrer og er varige, samtidig med, at de gør en reel forskel for jeres kunder og i markedet.
Vi samarbejder med både start-ups og store internationale koncerner om at udvikle produkter og services, hvor brugeren er i centrum. Vores proces og erfaring for over 400 projekter resulterer i træfsikre løsninger, der skaber værdi hos brugere og virksomhederne vi samarbejder med. I vores designproces inddrager vi bruger-research, co-creation og prototyping som hovedelementerne fra idé til færdigt produkt. Vores multidisciplinære designteam tilbyder ekspertise indenfor digital design, produktdesign, strategisk design og servicedesign."
Kontaktperson:
Simon Skafdrup
Om Aedifico ApS:
Hos Aedifico ApS i Skanderborg er vi en uafhængig forsikringsrådgiver, der leverer en bred vifte af serviceydelser med fokus på forsikring og fast ejendom. Har du brug for en forsikringsrådgiver i Aarhus, Horsens eller andre steder i Danmark, er vi landsdækkende og kan derfor tilbyde vores services til dig - uanset hvor i landet, du er bosat.
Vi er professionel virksomhed med mange års erfaring, og vi har gennem årene hjulpet mange små og store virksomheder som forsikringsrådgiver inden for eksempelvis:
Kontaktperson:
Torsten Linck
Om Aros Board:
AROS BOARD er et eksklusivt bestyrelsesnetværk, der er stiftet og ledet af Karina Boldsen.
Netværket er for dig, der er bestyrelsesinteresseret og har mål og ambitioner om at øge dine kompetencer og dit netværk inden for bestyrelsesarbejdet. Netværket er både for dig der allerede arbejder i bestyrelser, og dig der ønsker at starte en bestyrelseskarriere.
Som medlem i AROS BOARD:
AROS BOARD og Karina Boldsen er desuden ansvarlig for Bestyrelsesuddannelserne på Erhvervsakademi Aarhus ( www.eaaa.dk ), der uddanner nye bestyrelsesmedlemmer, udvikler erfarne bestyrelsesmedlemmers kompetencer samt dygtiggøre bestyrelsesmedlemmer til en formandspost.
Du kan læse mere om netværket på www.arosboard.com
Kontaktperson:
Karina Boldsen
Om AS3:
AS3 Companies er en nordisk rådgivningsvirksomhed, der beskæftiger sig med Job Transition Management, og som støtter mennesker gennem jobmæssige forandringer.
Kontaktperson:
Grethe Damsgaard
Om Assessit Danmark ApS:
Primo oktober rykkede norsk funderede Assessit ind i sit jyske domicil på Marselis Tværvej i Aarhus. Det var samtidig en markering af den stærke vækst, som har præget virksomhedens etablering i Danmark, der skete i 2007. Assessit har i forvejen kontor i Amaliegade i København.
Med åbningen af det nye kontor i Aarhus har en af Nordens største search- og konsulentvirksomheder udsigt til at fortsætte de positive takter i både omsætning og resultat, som har været kendetegnende for aktiviteterne på trods af Finanskrisen.
Bag Assessit i det østjyske står flere erfarne Headhuntere og Konsulenter, heriblandt Bo Fensbæk og Klaus Henning Bjergvold.
Kontaktperson:
Ole Middelhede
Om Astrocytia :
Astrocytia er en international virksomhed med hovedsæde i Århus, der arbejder med digital transformation og forbedringer af virksomheders processer på tværs af værdikæden. Igennem et strategisk arbejde og kommercielt fokus med virksomhedernes ledelse og medarbejdere, findes typisk et optimeringspotentiale på 20% af virksomhedens omsætning. Dette er typisk igennem bedre udnyttelse af interne ressourcer, bedre indkøb og salg, produktudvikling, brug af data og IT systemer, og eCommerce og digitale services. Kontakt os for nærmere informationer.
Kontaktperson:
Brian Thomsen
Om BetterMeetings :
Vi hjælper ledergrupper til bedre beslutninger og større handlekraft gennem bedre ledermøder. Vores formål er at udvikle og vedligeholde IT redskaber, der kan understøtte ledergrupper.
Kontaktperson:
Wenche Strømsnes
Om BISGAARD+Catenon :
International og national headhunting & rekruttering
- Vi rekrutterer i 100+ lande og har kontorer i 25+ lande -
BISGAARD+Catenon er den nordiske del af det spanske børsnoterede headhunting og rekrutteringsselskab Catenon. Vi er arbejder ud fra en verdensomspændende “one planet, one office” kultur og tilgagn, hvor vi samarbejde hvor vi identificerer, evaluerer og introducerer kandidater placeret overalt i verden til lokale og internationale virksomheder på hele kloden. Det har vi succes med grundet et stærkt samarbejde mellem 200+ ansatte og fælles metodologi samt en unik teknologisk platform.
Dét er vores erfaring, at det giver de bedste resultater. Det skaber tydelig gennemsigtighed i rekrutteringsprocessen for alle involverede og imødekommer COVID-19 restriktioner.
Kontaktperson:
Kim Bisgaard
Om Bjerregaard:
Bjerregaard har hovedkontor i Aarhus og arbejder både lokalt og internationalt.
Med en baggrund som HR-ansvarlig i flere amerikanskejede virksomheder, driver jeg i dag mit eget HR- og rekrutteringsbureau, hvor vi hjælper små- og mellemstore virksomheder uden egen HR-funktion eller mangel på ressourcer. Vi er specialiseret i HR, karriererådgivning og kommunikation fx employer branding på sociale medier.
En god forståelse for jeres situation, organisation, medarbejdere og formål er vigtig for at kunne levere gode løsninger.
"Jeg knytter bånd med kandidater og kunder. Forretningen bygger på langvarige relationer og godt samarbejde. Vi skal sætte os grundigt ind i vores kunders verden og behov for at kunne hjælpe bedst muligt."
- Ulrika Bjerregaard, ejer.
Vi leverer HR-løsninger på en praktisk, tilpasset og pragmatisk måde. Det vil sige, at vi bruger tid på at forstå jeres behov, hvorefter vi sammen skalerer og prioriterer ydelsen.
Som betroet karriererådgiver giver vi sparring og hjælper kandidater med afklaring samt proaktivt at skabe kontakt til virksomheder og netværk.
Det er vores ekspertise at levere gode holdbare HR-løsninger samt skabe og udvikle relationer internt og eksternt med virksomheder og kandidater.
Kontaktperson:
Ulrika Bjerregaard
Om Bladbjerg Kibsgaard:
Bladbjerg Kibsgaard er en kursusvirksomhed med coaching som fundament. Vores tre kerneværdier er: Udvikling, Balance og Lederskab.
Vi arbejder med stressforståelse i virksomheder og organisationer og underviser ledere og medarbejdere i stressforebyggelse. Vi er specialister i behandling af mennesker, der er blevet syge af stress. Desuden afholder vi række kurser i bl.a. konflikthåndtering og kommunikation.
Vi udbyder coach uddannelsen Personligt lederskab 1-årig MasterCoach, Gennem de sidste 14 år har vi uddannet flere hundrede mennesker i at sætte fokus på personligt lederskab og blive højt kvalificerede coaches. Vi er gevaldigt stolte af vores coach uddannelse, som vi – og vores kursister, synes kan noget helt særligt Vi har kursusstart hvert år i september.
Bladbjerg Kibsgaard er en virksomhed årelange kunderelationer, hvor mange af vores kunder bruger os når konflikter opstår, ved fusioner og forandringer og når samarbejde og udvikling er i højsædet. Vi er kendt for vores grundige forarbejde og for at få alle involverede engageret i processen med nye handlinger som det fælles mål.
Kontaktperson:
Helle Kibsgaard
Om Brabrand Erhvervsforening:
Kontaktperson:
Susanne Lee Jørgensen
Om Breakawai Aps:
Det er Breakawais klare vision at bringe forandringsledelse ind i det 21. århundrede. Med udgangspunkt i Process Mining og solid dataanalyse hjælper vi organisationer til at udnytte eksisterende data til at drive effektive forandringer baseret på et stærkere vidensgrundlag. Kontakt os, hvis du vil høre mere om hvordan Process Mining har hjulpet organisationer til at reducere tid og ressourceforbrug med op til 90% i forbindelse med forandringsprojekter og ikke mindst hvordan Process Mining kan hjælpe din organisation til at levere bedre, billigere og hurtigere forandringer. Breakawai, ganske enkelt bedre præstationer gennem indsigt.
www.linkedin.com/company/breakawai
Kontaktperson:
Line Bjelsdorf
Om British Chamber of Commerce:
Kontaktperson:
Gareth Garvey
Om BRUUNSBO:
Vi arbejder med byudvilling i et helhedsorienteret og bæredygtigt perspektiv. Bæredygtighed tænkes ind fra starten og vi tager udgangspunkt i det sted og det område vi arbejder i. Vores holdning er at afkast og ansvarlighed skal gå hånd i hånd.
Kontaktperson:
Mette Bruun
Om Buhl Mediation ApS:
Buhl Mediation ApS/Anne Buhl hjælper uenige forretningsfolk og parter i byggesager med at forebygge eller løse indbyrdes konflikter. Mediation bruges både, når kontrakter skal indgås, når der er knas i et samarbejde og hvis forretningspersoner beslutter at stoppe et samarbejde. Metoden har været udbredt i USA i 45 år og er på hastigt fremmarch i Danmark.
Chat med Anne Buhl om konflikter i erhverv og byggeri hver torsdag mellem kl. 9 og 13 på http://www.buhlmediation.com/.
Anne Buhl er uddannet jurist og har i 20 år arbejdet med konflikthåndtering, heraf 13 år som erhvervsmediator.
Kontaktperson:
Anne Buhl
Om BaareConsult :
Tidligere social udviklings specialist i Verdensbanken. Strategiske rådgivnings- og planlægningstjenester om social risiko, lokalisering af Verdensmålerne i den offentlige og private sektor. Kunder: Danida, Verdensbanken, Asiatiske Udviklingsbank.
www.innovationcolours.org/sdg-red-dot-session-copy
Kontaktperson:
Anton George Baaré
Om CABI:
CABI arbejder for et rummeligt arbejdsmarked med plads til udsatte grupper.
Vi indsamler og formidler viden, best practice og værktøjer, der hjælper virksomheder til at arbejde med socialt engagement og til at integrere udsatte borgere i virksomheden.
Hos os finder du viden om bl.a. rekruttering og fastholdelse, mangfoldighed, sygefravær, stress og CSR.
Kontaktperson:
Mette Rønnau
Om Center for Ledelse:
CfL eksisterer for at løfte kvaliteten af ledelse i Danmark.
CfL er Danmarks største ledelseshus. Siden etableringen i 1913 har CfL sat ledelse på dagsordenen. I den digitale og sociale tidsalder er vi fortsat den faglige elite, når det gælder udvikling af fremtidens ledelse. CfL er bedre ledelse til tiden. Det er de bedre ledere, der skaber bedre resultater. Og det er CfLs helt centrale opgave at løfte kvaliteten af ledelse i Danmark.
I kernen af CfL er et stærkt ledelsesfagligt miljø, der består af specialister i en lang række ledelsesdiscipliner. Vi er ca. 90 medarbejdere fordelt to lokationer - Folke Bernadottes Allé i København samt DOKK1 i Aarhus.
Kontaktperson:
Henrik Graungaaard
Om Colo Consulting, Search & Selection ApS:
COLO Consulting, Search & Selection er et konsulenthus, der er specialiseret indenfor HR, Search&Selection, ledelses- og forretningsudvikling. Hos COLO tager vi udgangspunkt i kundernes udfordringer, og har fokus på, at løsningerne både skal være nytænkende, af den højeste kvalitet og fungere på længere sigt. Vi er fem konsulenter, der står klar til at hjælpe kunder og samarbejdspartnere med opgaver indenfor bl.a. Search&Selection, leder- og teamudvikling, forretningsudvikling og-optimering, outplacement, GDPR samt vores koncept Heimdall - Nordisk Ledelse. Med COLO får I et konsulenthus, der insisterer på høj kvalitet, nytænkning, resultatskabelse og langsigtede løsninger.
Kontaktperson:
Erik Vestergaard
Om CoreConsult:
Vi er et dansk rådgivningshus med internationale klienter. Vi er alle senior strategi- og ledelseskonsulenter med en ambition om at styrke stærke organisationer. Vi har erfaring inden for adskillige områder og industrier. Vores ydelser kan helt overordnet inddeles i tre indsatsområder. Sætte retning, Sikre eksekvering samt Styrke organisationer. Vi vil måles på vores evne til at skabe vedvarende værdi, forankre viden og balancere tanke og handling. |
Kontaktperson:
John Agerholm
Om CRECEA A/S:
CRECEA A/S er autoriseret arbejdsmiljørådgiver og rådgiver i hele landet inden for arbejdsmiljø, trivsel og sundhed. Når CRECEA rådgiver, kan du være sikker på:
• At vores rådgivning har høj kvalitet
• At vi er ambitiøse og gerne vil påvirke udviklingen i arbejdsmiljøindsatsen hos jer
• At vores konsulenter er blandt de bedste i branchen
• At vores rådgivning er baseret på mange års erfaring og på den nyeste viden
• At vores rådgivning altid kombineres med jeres viden om forholdene hos jer.
CRECEA er ejet af den erhvervsdrivende fond, CRECEA Fonden. Vi har kontorer i Aarhus, Varde, Odense og København.
Kontaktperson:
Anna Mathiasen
Om Crown Worldwide ApS :
Crown World Mobility helps corporations manage global talent and talented individuals perform on the global stage. We work with all stakeholders to find the right solution, implementing a global mobility program that is successful for everyone. Services include research and consulting, assignment management, immigration services, compensation administration and employee and family support.
Crown World Mobility – How the world works better
Kontaktperson:
Louise Langkjaer
Om Danish Management A/S:
Kontaktperson:
Frantz Longhi
Om Dansk/Tysk Handelskammer:
Kontaktperson:
Reiner Perau
Om Epinion A/S :
Epinion er mest kendt for de politiske målinger, vi foretager for Danmarks Radio - disse udgør dog kun en meget lille del af vores daglige arbejde. Vi leverer nemlig et hav af forskellige services til vores private og offentlige kunder.
Vi har mere end ti års erfaring i at levere faktabaserede konsulentydelser, som hver dag danner grundlaget for vigtige beslutninger. Vi oplever, at de fleste kunder har nogle helt særlige behov. Derfor skræddersyr vi som oftest løsningen til den enkelte problemstilling.
I tæt dialog med vores kunder, sætter vores konsulenter en stor ære i at finde den rette løsning, hvor vi kan garantere den høje faglighed og kunden samtid sikres det bedste produkt.
I Epinion har vi en kultur med plads til individualitet. Det gør blandt andet, at vi er i stand til at indgå et unikt samarbejde, der tilgodeser vores kunders individuelle ønsker.
Epinion udfører analyser globalt og har kontorer i Aarhus, København, Nuuk, Oslo, Stavanger, Malmø, Saigon og Wien.
Kontaktperson:
Thomas Yung Andersen
Om Etikos:
Etikos arbejder med virksomheders bidrag til verdensmålene gennem kulturskabelse og kulturforandringer i organisationen. Når vi hjælper virksomheder med bidrag til verdensmålene tager vi udgangspunkt i den kultur der allerede er i virksomheden og der hvor der er potentiale til forretningrelevante bidrag til verdensmålene. Vi ser mulighederne i virksomhedens eksisterende kultur og dna og arbejder med bidragene ud fra det.
Kontaktperson:
Christina Busk
Om FirmaPlus+:
Om FirmaPlus+:
FirmaPlus+ hjælper den kæmpestore del af vores arbejdsstyrke, der er over 50, til at udnytte deres fulde potentiale til gavn for dem selv, de virksomheder de bliver
ansat i, og for samfundet som helhed.
Vores ydelser er:
- Sparringsløb for kandidater
- Outplacement for kandidater
- Rekruttering
- Karriererådgivning
- Samarbejde med virksomheder og jobcentre
- Kursusforløb
Kontaktperson:
Morten Wittrup Præstbrogaard
Om Focused Mindset ApS :
Focused Mindset ApS arbejder sammen med organisationer og mennesker for at få det fulde potentiale frem og sætte den ekspertviden hver eneste organisation besidder i spil.
Vi arbejder i helheder og bygger bro mellem det menneskelige og det forretningsmæssige. Hos os laver vi både personprofiler og virksomhedsprofiler (en organisatorisk tilstandsrapport eller management GPS), så du altid sætter fokus, der hvor det gør den største forskel i lige netop din organisation. Effekten er omgående mærkbar og ses tydeligt i øget performance, øget kundefokus samt øget medarbejderengagement.
Så hvis du tænker det er relevant at øge fx produktiviteten med min 1 %, for små midler, med få tidsressourcer og uden de store ændringer i dagligdagen, så er det os du skal i dialog med.
Kontaktperson:
Lene-Christine K. Winther
Om Garuda AS:
Vi er skandinaviens største udbyder af egne samtaleværktøjer til rekruttering, medarbejder- og lederudvikling mm. Vores personprofiler og analyser anvendes i dag, af en lang række offentlige og private virksomheder samt i sportens verden af bl.a. Ulrik Wilbek.
Alle Garudas samtaleværktøjer er struktureret omkring vores Hoved-Hjerte-Ben Model™ - en simpel kommunikationsmodel, uanset medarbejder niveau.
Kontaktperson:
Rasmus Mortensen
Om Global House ApS :
Global House (GH) tilbyder services inden for Forretningsudvikling, Internationalisering, Fundraising og Finansiering. GH har inden for de seneste 15 år skaffet videns- og vækstvirksomheder mere end 100 MDKK i tilskud fra diverse fonde og har medvirket i adskillige markedsindtrængnings projekter.
Kontaktperson:
Thomas Hjelm
Om Gnist:
Gnist er et kulturudviklende innovationsbureau hvis navn og mission udspringer af af et citat fra
Dante - &ldquoEfter gnist følger stor flamme.&rdquo
Igennem 1-1 coaching, workshops, undervisning, foredrag, events, analyser, idé og konceptudvikling udvikler Gnist menneskers og organisationers nysgerrighed, engagement, idéer og resultater i en kombination af positiv psykologi og designtænkning.
Undersøgelser viser at kun 1/3 kender vores personlige styrker og kun 2 ud af 10 af føler de dagligt er i spil. Tænk sig et potentiale &ndash tænk sig hvor meget vi som individer og organisationer kunne opnå, hvis dette tal bare var 10% højere?
Hvem
Gnist er stiftet og drives af Mads Bab
Med mere end 10 års erfaring som konsulent og partner i konsulentbranchen, har Mads siden 2001 haft muligheden af at samarbejde med nogle af Danmarks mest interessante virksomheder. Mads har coachet, udviklet, trænet og sparret med ledere og medarbejdere på alle niveauer og i rigtig mange brancher.
Mads har som en af de første danskere gennemført en Master i Anvendt Positiv Psykologi (MAPP) og fungerer også i dag som ekstern lektor i positiv psykologi ved D.I.S &ndash Danish Institute for International Studies. Han skriver på sin første bog om personlige styrker i arbejdslivet med Dansk Psykologisk Forlag og har udviklet en række koncepter inden positiv psykologi, der anvendes verden over.
Kontaktperson:
Mads Bab
Om Happy Consulting :
Happy Consulting er en rådgivende ingeniørvirksomhed, som har specialiseret sig i at løse dine udfordringer med ressourcer inden for research and development. Vi ønsker at være din samarbejdspartner og hjælpe dig med at få dine R&D-projekter løst til tiden. Mekanisk konstruktion, Maskinkonstruktion, Produkt design og styrkeberegning. Vores medarbejdere har gennem de sidste 30 år været engageret i udviklingsprojekter for brancher som: Medico-, Defence-, Energy-, Automotive, på både national og international plan.
Kontaktperson:
Brian Lykke Christensen
Om HumanAct :
Erhvervspsykologisk konsulentvirksomhed med fokus på 3 nøgle områder:
1: Organisationsudvikling
2: Konfliktløsning
3: Terapi & Coaching
Kontaktperson:
Søren Braskov
Om Huset Venture:
Huset Venture er en unik, socialøkonomisk virksomhed, som har reklamebureau, værksted for skilte og bilreklame, regnskabsservice, it-reparation og afklaringsafdeling. Vi har blandt andet AD’ere og mediegrafikere, it-teknikere, skiltemagere, regnskabs- og bogholderieksperter, socialfaglige konsulenter og journalister ansat.
Som virksomhed fungerer vi på almindelige økonomiske markedsvilkår, men vi har også en social ide. Vores sociale formål er at skabe arbejdspladser til mennesker, der af forskellige årsager ikke kan arbejde på fuld kraft. Derfor er over 90 % af vores ansatte på nedsat tid, men dette har ingen betydning for fagligheden og professionalismen – nærmere tværtimod.
Vores produkter er fuldt konkurrencedygtige og af høj standard og kan på flere måder hjælpe erhvervslivet i en stadig mere hektisk dagligdag. Og samtidig give det enkelte firma en social profil.
Kontakt os på 8628 3555 for en uforpligtende snak.
Kontaktperson:
Inge Bak
Om INDKOM:
Vi har et brændende ønske om, at arbejde med udvikling, og hjælpe virksomheder med udnyttelsen af deres forretningsmæssige potentiale. Vores tilgang til et samarbejde er pragmatisk, og vi arbejder derfor med alt fra korte projekter på halve eller hele dage - til et længere samarbejde, hvor INDKOM indgår som "forandringsagent" over halve eller hele år.
Den bedste udvikling sker igennem længerevarende partnerskaber, hvor der opbygges tillid og sympati mellem de samarbejdende parter. Dette giver alle en optimal lyst til, at gå distancen for hinanden, hvor målene for udviklingen altid er i centrum!
Igennem længerevarende relationer opnår man samtidig, at alle involverede parter løbende bliver fortrolige med de anvendte værktøjer og metoder. Dette resulterer i, at der skabes et fællesskab omkring brugen af disse metoder, og dermed et fælles mål om, at lade dem indgå i den fremtidige kultur, hvilket styrker den fælles indsats.
INDKOM har specielt fokus på implementering, og prioriterer derfor altid at emner og værktøjer er solidt forankret i virksomheden, inden yderligere kompetencer bliver introduceret.
Det handler om at lave ”forretningsudvikling i øjenhøjde”. Hvilket vil sige at en ”spade skal kaldes for en spade”, sprog og udviklingsmodeller skal være lette at forstå, og der arbejdes med et såkaldt ”bullshit filter”, hvor igangsatte aktiviteter hurtigt skal kunne måles på bundlinjen!
Lej en forandringsagent for bedre INDKOM [income]:
Professionel forretningsudvikling ”i øjenhøjde” til priser, aldrig før set i branchen!
Direktør Claus Damsgaard, tlf. 22 18 70 60, claus@indkom.dk
Kontaktperson:
Claus Damsgaard
Om JKS:
JKS er Danmarks største vikar- og rekrutteringsbureau. Vi har mere end 20 års erfaring med fleksible og effektive bemandingsløsninger, der styrker både konkurrenceevne og bundlinje hos vores kunder.
Kontaktperson:
Pernille Liv Esko
Om JobCare:
“Vi brænder for et godt arbejdsmiljø! Uanset om du er medarbejder eller virksomhedsleder/ejer har jobCare 15 års erfaring i at løse udfordringer med dit arbejdsmiljø. Vi håndterer alt fra påbud til APV.
I JobCare mener vi der er meget potentiale gemt i at udvikle restarbejdsevnen i gruppen af ledige, hvorfor vi altid er på udkik efter virksomheder der gerne vil tage et socialt ansvar. Vi står for alt kontakt med jobcenteret og papirarbejdet og vi rådgiver dig i hvordan du bedst kan bringe CSR ind i din virksomhed.”
Kontaktperson:
Jane Winther
Om JobTeam Aarhus :
JobTeam servicerer virksomheder i Aarhus med kvalificerede medarbejdere indenfor administration, HR, indkøb, kontor, regnskab, salg og økonomi.
Kontaktperson:
Jan Thomsen
Om Kleven & Partners Rekruttering ApS :
Vi er en rekrutteringsvirksomhed med base i Aarhus. Vi har et sublimt domicil i Stibo-bygningen, perfekt beliggende i udkanten af Aarhus S tæt på E45 - skalérbart i forhold til opgavemængder, fremragende faciliteter, parkering mv. Et rart sted at være!
Vi anvender markedsledende cloud-baserede recruiter- og testværktøjer. Specielt har vores investering i LinkedIn Recruiter Professional løsninger stor betydning for effektive understøttelse af rekrutteringsprocessen. Vi dyrker sparring og deling af netværk på både kandidat- og kundesiden. Fagligheden sikres blandt andet gennem Arnes erfaring som headhunter i 15 år.
Kontaktperson:
Arne Kleven
Om LifeTrotter:
LifeTrotter tilbyder personlig coaching til private klienter og medarbejdercoaching til virksomheder med speciale i expat life coaching og stress coaching.
Jeg hjælper expats og expat partnere med at navigere i de livsudfordringer, der kan være forbundet med at bo og arbejde i udlandet, og støtter dem i at håndtere personlige problematikker og kriser, som opstår undervejs.
Jeg skaber positive forandringer for private, medarbejdere og virksomheder ved hjælpe med at reducere stress og booste work-life balance.
Kontaktperson:
Anja Brinkler
Om LINNFOSS Consulting :
LINNFOSS Consulting er et dansk, Aarhus baseret konsulenthus med fokus på ledelsesrådgivning omkring strategi, porteføljeledelse, organisation, kommerciel excellence, operationel excellence og eksekvering af dertil hørende tiltag. Vi bistår ledelse og projektteams fra definition af initiativer til og med realisering af gevinster. Med mangeårig erfaring som direktører, programledere, bestyrelsesmedlemmer og linjeledere har vores konsulenter hands-on erfaring og en holistisk tilgang til problemløsning.
Kontaktperson:
Kenneth Linnebjerg
Om MaKo Assist:
MaKo Assist - assistance til byggeriets ledere. - din eksterne samarbejdspartner - assisterer ledere på alle niveauer - udfører praktiske rådgivningsopgaver Assistance fra MaKo Assist er kendetegnet ved ... - at være en fleksibel ressource - at udføre ad hoc-opgaver og/eller længerevarende opgaver. - fremmøde- og/eller distancearbejde. MaKo Assist henvender sig til ... - Bygherrerådgiver - Arkitekt - Ingeniør - Entreprenør - Bygningsejer MaKo Assist udfører praktiske opgaver i forbindelse med ledelse, rådgivning, udførelse og drift.
Kontaktperson:
Martin Korsgaard
Om Musskema.dk ApS:
Musskema.dk har siden 2006 leveret den bedste digitale platform til medarbejderudvikling!
Musskema.dk er markedets mest effektive og brugervenlige platform til værdiskabende dialoger mellem leder og medarbejdere:
• MUS
• GRUS
• Kompetence-spindelvæv
• APV
• Sygefraværs-dialog
• CV-database
• Efteruddannelses-dialog
• 360 grader lederevaluering
• Onboarding
Processen omkring fx MUS eller APV bliver strømlinet og indholdet skræddersyet jeres organisation. Grafiske oversigter giver benchmarks til intern sparring. Lederen får én samlet handlingsplan med alle aftaler – og remindere pr. mail sikrer opfølgningen. Ledelsen/HR-afdelingen har et godt overblik med grafer og oversigter.
Enkelt og hurtigt at implementere. Mulighed for kursus for alle ledere.
Virksomheden er stiftet og ejet af Poul og Joachim Langagergaard, der begge er uddannet ved Aarhus Universitet og har masser af års erfaring med ledelse i offentlige og private organisationer.
Læs mere på:
Kontaktperson:
Joachim Langagergaard
Om Parkeringskompagniet ApS :
Parkeringskompagniet eksisterer for at gøre det muligt for ejere af både små og større p-arealer selv at kontrollere, udleje og optimere administrationen af deres ejendom. Igennem moderne løsninger, høj gennemsigtighed og lave omkostninger sikrer vi vores kunder den bedst mulige løsning til deres hus og giver kontrollen tilbage til kunden.
Parkering volder ofte store kvaler for både ejerforeninger, mindre og mellemstore boligforeninger, virksomheder, såvel som for private husejere. Velfungerende parkeringsløsninger har tidligere været en mangelvare – på grund af det incitament blev Parkeringskompagniet til.
Kontaktperson:
Simon Høy
Om PDplus Advisers ApS :
PDplus Advisers tilbyder uvildig og uafhængig værdiskabende rådgivning for klienter – bygherrer, projektejere, entreprenører eller rådgivere – i forbindelse med udvikling af fast ejendom og alle faser i forbindelse med byggeprojekter.
Kontaktperson:
Klaus Petersen
Om Pluss Leadership A/S:
Managementkonsulentvirksomhed. Specialiseret inden for strategiske analyser og evaluering for offentlige styrelser og myndighed samt rådgivning af private og offentlige virksomheder inden for governance. strategi, ledelse og organisation.
Kontaktperson:
Jørgen Ulrik Jensen
Om PROSPIRA ApS :
Vores mission PROSPIRA vil være den foretrukne sparrings- og samarbejdspartner for udvalgte virksomheder og organisationer på tværs af brancher inden for: Executive Search Search & Selection Assessment & Performance Coaching & Outplacement.
Vores vision: PROSPIRA vil skabe langvarige, tillidsfulde og stærke relationer med afsæt i vores faglighed, erfaring og forståelse for vores kunders forretning og det marked, vi opererer i. Vi er professionelle og ambitiøse på vores kunders og kandidaters vegne – og møder alle i øjenhøjde.
Vi sætter kunder og kandidater i centrum og forstår, inspirerer og udfordrer disse til at opnå succes.
Vi garanterer kunder og kandidater vores fulde fokus på deres professionelle ambitioner baseret på dybtgående inspiration! Kunder og kandidater oplever, at vi leverer værdi og skaber resultater – hver gang! Vi tilfører viden og træfsikkerhed – skaber værdi og reducerer risici. At ansætte, udvikle og afvikle de rette medarbejdere skaber værdi på bundlinjen – både for vores kunder og kandidater. Vores gennemprøvede koncepter og services tilpasses altid den aktuelle situation.
Kontaktperson:
Henriette Jørgensen
Om roed - Viden til virksomheder og organisationer :
I har brug for:
• Viden løft for at kunne leve op til kravene
• Viden løft for at udvikle virksomheden
• Sikre værdi af forsknings-, udviklings- og innovationsarbejdet
• At få et nyt syn på ledelse
Vi hjælper jer med:
• ’Diagnose’, strategi og redskaber i viden løft med akademisk indslag
• System i administration og drift af forskning og innovation
• Ledersparring
Vi kan:
• Redskaberne og støtteordningerne til akademisk viden løft
• Administration og drift af forskning og udvikling
• Strategiarbejde
• Ledelse
Kontaktperson:
Anders Roed
Om SCR - Skandinavisk Computer Rekruttering :
SCR er specialister i headhunting og rekruttering af IT-profiler på strategisk, taktisk og operationelt niveau! Vores mere end 30 års erfaring med IT-rekruttering har været medvirkende til, at vi er en nøglespiller i branchen og har opbygget en stor viden og et fantastisk netværk af både kunder og kandidater. Hos SCR arbejder vi med både search & selection.
Kontaktperson:
Kirsten Volf Brøchner
Om SelectionF:
SelectionF er en digital rekrutteringsplatform for kvindelige bestyrelseskandidater. |
Kontaktperson:
Mie Krog
Om Sensu:
Rekruttering og udvikling af medarbejdere er en af de vigtigste investeringer, virksomheder kan foretage sig, og mange gør i den sammenhæng brug af Sensus kompetencer.
Sensu er specialister indenfor rekruttering & udvælgelse, headhunting, lederudvikling, organisationsudvikling og outplacement.
Sensus mission er at medvirke til, at virksomhedernes strategi kan føres ud i livet, så mål og resultater opnås.
Kontaktperson:
Morten Thomsen
Om Settwell Relocation:
Kontaktperson:
Mads Chr. Wikke
Om Silverbullet Research:
Hos Silverbullet Research hjælper vi kunderne med at træffe faktabaserede beslutninger og optimere forretningsmulighederne. Det gør vi ved at analysere og udvikle vores kunders business cases ved at indsamle, transformere og analysere data og skabe dybdegående indsigter. Vi gennemfører alle former for kvalitative og kvantitative markedsanalyser og leverer datamanagement og ledelsesrapportering. Derved hjælper vi vores kunder med at koble data og viden med forretningsudvikling. Vi brænder for at levere nye indsigter og forretningsmuligheder i samarbejde med vores kunder - jeres udfordringer er nemlig i centrum for alt, hvad vi gør.
https://silverbullet-research.dk/
Kontaktperson:
Terje Vammen
Om STRATKON :
STRATKON er en konsulentvirksomhed, der har udviklet en række koncepter, hvor det handler om at skabe værdi for dig og din virksomhed. Koncepterne tager udgangspunkt i egne erfaringer og succeser, og handler om det forhold, at man jo som leder ofte sidder alene med udfordringen, og ligeledes ofte har begrænsninger i de ressourcer man har omkring sig.
Med næsten 30 års erhvervserfaring har jeg prøvet lidt af hvert, og min forretningsmæssige værktøjskasse er fyldt med masser af praktisk erfaring fra ind- og udland. Det vil jeg nu gerne lade andre få glæde af. Så hvad enten der er dig selv, din virksomhed, din afdeling eller dit team, så tager de ydelser, jeg tilbyder udgangspunkt i at hjælpe dig fra A til B med store såvel som små skridt.
Jeg har aldrig været bange for at sige min mening og tage utraditionelle midler i brug, når udfordringer skulle tackles, forretninger bygges op, og når organisationer og ledere skulle udvikles. Jeg arbejder målrettet og struktureret med kant og klarhed, og bygger mit arbejde på egne erfaringer og resultater.
Kontaktperson:
Poul Victor Jensen
Om Stylechange:
Konsulent og stylist . Erhverv: konceptudvikling, planlægger samt afholder events og arrangementer. Undervisning af personale, afholdelse af kurser og workshops. Laver artikler for diverse medier og blade. Oplæg og foredragsholder. Forfatter til flere bøger. Private: Shopping, makeover, garderobecheck, farve/stil test.
Kontaktperson:
Liselotte Thygesen
Om Sustainable Business Solutions ApS :
Få CSR/bæredygtighed til at fungere kommercielt og effektivt i virksomheden gennem rådgivning om strategi, forretningsudvikling, projektimplementering samt rapportering og kommunikation.
Resultatet vil ofte være øget omsætning, lavere omkostninger, efterlevelse af rapporteringskrav, færre risici, forbedret image og medarbejdertilfredshed.
Jeg har 12 års erfaring med CSR, herunder syv år som rådgiver, og jeg har gennemført CSR-projekter hos mere end 30 virksomheder. Jeg er desuden medstifter af konsulentnetværket CSR Advisors DENMARK, som giver adgang til mere end ti erfarne CSR-konsulenter og specialister i mine kundeprojekter, når der er behov for det.
Tag endelig direkte kontakt, eller få mere information om dine muligheder samt referencer på min hjemmeside
Jeg glæder mig til at møde jer
Venlig hilsen
Thue Birk Svenningsen
Kontaktperson:
Thue Birk Svenningsen
Om torbenbrandi, projektudvikling:
Det vi skaber, skaber os.
I torbenbrandi, projektudvikling hjælper jeg udviklere, virksomheder og butikker med at finde nye steder til at udvikle sig. Det kan være det rigtige sted til boliger eller det rigtige sted til butikken eller domicilet. Det er blevet til mange spændende steder og processer. Jeg er ikke investor, så jeg arbejder både med de, der vil eje, og de, der vil leje.
Jeg trækker på steder fra mæglere, fra egne kontakter og på egne ideer. Det skaber ofte helt nye muligheder og stærk dynamik.
Kontaktperson:
Torben Brandi Nielsen
Om UnikRecruitment:
UnikRecruitment er etableret af Jan Ehlers Lønstrup og Gert Breinholt, der igennem en årrække har opbygget en betydelig rekrutteringsforretning. Som partnere viderefører og udbygger de - i et nyt og styrket samarbejde – kontakten til kunder og kandidater.
Fundamentet for et fortsat fortroligt og professionelt samspil baseres på en mangeårig erfaring med et stort antal opgaver – på alle organisatoriske niveauer. Et meget værdifuldt personligt erhvervsmæssigt netværk og relationer til nøgleprofiler i ledende stillinger baner vejen for en hel særlig kontakt til attraktive kandidater, der som oftest ikke aktuelt er i søgeproces.
UnikRecruitment tilbyder excellent search & selection.
Kontaktperson:
Gert Breinholt
Om Upcycling Forum :
Upcycling Forum hjælper virksomheder med at løfte deres rest- og returmaterialer op af affaldscontaineren og ind i kommercielle upcycling løsninger. Vi gør det lettere at nedbringe CO2-aftrykket og tænke cirkulært for industri, byggeri, service, arkitekter, designere og ingeniører. Upcycling Forum skaber bæredygtige samarbejder med sunde bundlinjer og sammen med vores medlemmer bidrager vi til FN’s Verdensmål 8, 12 og 17. Vi inviterer alle Århus' virksomheder til at blive medlem hos Upcycling Forum, så vi sammen kan få skabt endnu flere cirkulærer processer og mindre affald. |
Kontaktperson:
Rasmus Falkenberg
Om WolterJohannsen ApS :
Rekruttering af specialister og ledere.
Kontaktperson:
Nicholai Johannsen
Om Aarhus Haandværkerforening:
Aarhus Haandværkerforening er en aktiv forening, som markerer sig i byen og blandt medlemmerne: De små og mellemstore virksomheder i Aarhus.
I de seneste år har foreningen imidlertid fået en lokal profil. Aarhus Haandværkerforening har med energi engageret sig i det lokalpolitiske arbejde og har her haft en gennemslagskraft, som er større end på noget andet tidspunkt i historien. Og foreningen står nu som talerør for de fællesinteresser, som er knyttet til den mindre kapital i Aarhusområdet.
Kontaktperson:
Betina Halvorsen
Erhvervaarhus.dk gør brug af cookies. Ved at anvende websitet accepterer du websitets brug af cookies.
Du kan altid slette gemte cookies i din browsers indstillinger. Læs vores cookiepolitik.